Home › Jak domagać się rekompensaty?
22 Apr 2017

Jak domagać się rekompensaty?

Jeżeli emigrujemy pracować do Szkocji, warto na początku poznać swoje prawa.

Jak się okazuje możemy wnosić o zadośćuczynienie za wypadek w pracy w UK, jeżeli winę ponosi pracodawca. Odpowiedzialność spada na niego, kiedy w zakładzie pracy zlekceważone zostały przepisy bezpieczeństwa. Dotyczy to także zwyczajnego potknięcia – da się udowodnić, że pracodawca nie dbał przykładowo o odpowiedni system sprzątania. Co robić podczas wypadku w pracy? Należy pamiętać, że o odszkodowanie zawsze powinno się zawalczyć – nie należy obawiać się utraty pracy czy innych kar. Na wystąpienie o zadośćuczynienie mamy trzy lata od czasu wypadku. Możemy więc poczekać chwilę i sprawdzić, w jaki sposób rozwinie się sytuacja. Jeżeli szef zwolni osobę po wypadku z powodu rozpoczęcia procesu odszkodowawczego, powinna ona ubiegać się także o zadośćuczynienie za bezpodstawne zwolnienie – jeśli pracowała w danym miejscu ponad 12 miesięcy.
Każdy wypadek trzeba zgłaszać swojemu przełożonemu i dopilnować, aby wpisano go w tzw. książce wypadków (Accident Book).

Jeżeli w miejscu pracy nie ma takiej książki, należy spisać wszystkie informacje dotyczące wypadku w dwóch kopiach i jedną przekazać pracodawcy. Następnym krokiem jest wizyta u lekarza. Jeżeli wypadek nie był tak poważny, aby wzywać pogotowie, najlepiej jak najszybciej udać się samemu do szpitala albo lekarza rodzinnego. To właśnie lekarz zapisze nasze obrażenia w historii medycznej – to podstawa, by móc domagać się odszkodowania. Wypadek w miejscu pracy – co nam może przysługiwać? Jeżeli z przyczyny odniesionych w wypadku szkód musimy wziąć kilka dni wolnego od pracy, pracodawca ma obowiązek wypłacić nam tak zwane Statuory Sick Pay. W zależności od stopnia obrażeń, możemy również wystąpić o dodatkowe benefity – będą płacone przez okres, w którym nie będziemy mogli wrócić do pracy. Każdy przypadek jest rozważany indywidualnie – nieskomplikowane sprawy mogą zostać rozwiązane po kilku miesiącach, z kolei bardziej skomplikowane trwają o wiele dłużej. Najczęściej potrzeba około 12-18 miesięcy, aby wszystko mogło się wyjaśnić. Wysokość odszkodowania może być poddana negocjacjom między wybranym przez nas prawnikiem a zakładem ubezpieczeniowym pracodawcy..


<< Poprzedni
Następny >>