Jednym z wielu urządzeń wspomagających i monitorujących parametry życiowe człowieka jest pulsoksymetr. Jego obecność na rynku znacząco wzrosła w czasie pandemii coronovirusa.
Co to jest i do czego służy pulsoksymetr?
Pulsoksymetr to urządzenie elektroniczne, które pozwala zmierzyć poziom wysycenia krwi tlenem i podać wynik pacjentowi na wyświetlaczu w formie procentów. Ważne jest to, że pomiar odbywa się w wyjątkowo prosty sposób a dodatkowo jest bezinwazyjny i bezbolesny. Generalnie pulsoksymetry są wykorzystywane w szpitalach do monitorowania pacjentów z problemami oddechowymi lub naczyniowymi. Ostatnio ich zastosowanie zostało rozszerzone o pacjentów covidowych.
Kupno jakiego pulsoksymetru wybrać?
W sklepie oferowane są pulsoksymetry stacjonarne lub napalcowe. W warunkach domowych wygodniejszym rozwiązaniem będzie proste w obsłudze urządzenie napalcowe, ponieważ możemy je użyć praktycznie w każdym miejscu, w którym się znajdujemy. Jeżeli jednak wolelibyśmy sprzęt medyczny z większą ilością dodatkowych funkcji np. do pomiarów ciśnienia krwi czy oddechu możemy zdecydować się na urządzenie stacjonarne.
Jakie są normy natlenienia krwi i jak odczytywać wyniki?
Wynik pokazany przez pulsoksymetr powinien znajdować się w przedziale od 95% do 99%. Jest to wymagana norma, która gwarantuje bezpieczeństwo funkcjonowania wszystkich organów w naszym ciele. Wyniki poniżej 95% oznaczają groźne dla zdrowia czy nawet życia niedotlenienie i oznaczają natychmiastową potrzebę konsultacji ze specjalistą. Warto jednak wiedzieć, że już samo na przebywanie na większych wysokościach geograficznych może spowodować niższe wysycenie krwi tlenem. Dlatego też urządzenie powinno być skalibrowane w zakresie od 70% do 100%.
Jak jest cena rynkowa?
Urządzenia napalcowe są zdecydowanie tańsze od stacjonarnych, a ich cena w zależności od modelu waha się od 100 zł do 400 zł. Wysokospecjalistyczny sprzęt szpitalny to już wydatek kilku tysięcy.