Jak wybrać odpowiednią laskę inwalidzką?

laski inwalidzkie

Będąc zdrowym i pełnym energii, nawet nie myślimy o tym, jak bardzo obciążone są nasze nogi podczas chodzenia. W obliczu problemu tracisz stabilność podczas poruszania się i zaczynasz rozumieć, że potrzebujesz dodatkowego wsparcia. Na przykład laski.

Kiedy potrzebna jest laska?

Laski inwalidzkie, dostępne tutaj są przydatne zarówno w przypadku powrotu do zdrowia po urazie, jak i dla osób starszych do stabilnego chodzenia.  Zmniejszają obciążenie kończyny i sprawiają, że chodzenie jest łatwiejsze i mniej uciążliwe.

Dla osób starszych, niepełnosprawnych czy niewidomych doda więcej pewności i wsparcia. Ten poręczny kij poprawi równowagę i wesprze kontuzjowaną część ciała.

W zależności od tego, jak słaba jest dana osoba i jak często lub jak dużo zamierza korzystać z laski, należy wybrać produkt, który w każdym konkretnym przypadku najbardziej jej odpowiada. Dla osób starszych dobrym wyborem będzie klasyczny drewniany kij lub nowoczesny lekki kij z gumowaną rączką. Jeśli potrzebujesz wsparcia po kontuzji, dobrym rozwiązaniem jest czteropunktowa laska. Zapewni Ci większą stabilność, ponieważ posiada cztery punkty podparcia. Dla zmotoryzowanych i aktywnych osób są składane laski, które można szybko złożyć przed wejściem do samochodu.

Czy można nosić laskę?

Każdy, kto ma trudności z poruszaniem się i potrzebuje dodatkowego wsparcia, powinien nosić laskę. Jest to szczególnie ważne, gdy trzeba być na nogach od 8 do 12 godzin.

Laska to dodatkowe wsparcie dla osłabionego organizmu. Dodaje użytkownikowi komfortu i pewności podczas chodzenia i może jak najbardziej efektywnie realizować swoją funkcję wspomagającą.

Podczas chodzenia laski i stopy powinny tworzyć trójkąt — jest to bardzo stabilny kształt, a tym samym pomaga równomiernie rozłożyć obciążenie kończyn dolnych.

Oczywiście nie każda laska zapewnia równowagę i stabilność podczas chodzenia, ale tylko taka, która jest prawidłowo dobrana zarówno pod względem długości, jak i przeznaczenia.

Czy można chodzić z laską?

Chodzenie z laską wymaga pewnego przyzwyczajenia. Jeśli jesteś praworęczny, będziesz czuł się bardziej komfortowo i lepiej używał prawej ręki. Jeśli używasz laski dla równowagi, zaleca się również trzymanie jej w silniejszej ręce.

Lekarze zalecają 2 sposoby chodzenia:

  • 1 sposób to trzymanie laski w tej samej ręce co kontuzjowana noga. To znaczy, że trzymając laskę w prawej ręce, odciążamy prawą nogę. Noga i laska „chodzą” razem. Pacjent przenosi część ciężaru ciała na laskę. Ważne (i trudne zarazem) jest, aby robić to synchronicznie.
  • Sposób 2 — aby odciążyć prawą stopę, trzymamy laskę w lewej ręce i dociskamy ją do miednicy. W ten sposób połowa ciężaru pozostanie na prawej nodze, a druga połowa na lewej.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar laski?

Laska z anatomicznie ukształtowaną rączką z gumową nakładką to dobry wybór dla mężczyzny o silnej, dużej dłoni. Po solidnym zamocowaniu nie wysunie się w żadnym wypadku.

Jeśli planujesz używać laski codziennie, ważne jest, aby wybrać odpowiedni rozmiar i kształt uchwytu. Jeśli jest niewygodny, grozi Ci codzienne odczuwanie bólu w dłoni i nadgarstku. Bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiedni kształt, jeśli masz artretyzm stawów w rękach. Lekarze zalecają laski z uchwytem typu „łabędzia szyja” oraz laski z regulowaną wysokością uchwytu.

W każdym przypadku ważne jest, aby chwyt laski był prawidłowy — gdy owijamy palce wokół uchwytu, nie mogą się one łączyć.

W większości przypadków odpowiednia jest anatomicznie ukształtowana rękojeść oraz taka, która jest wygodna w użyciu w obu dłoniach.

Jednak to wszystko jest bardzo indywidualne i to Twoja wygoda i komfort jest głównym kryterium w wyborze. Posłuchaj siebie, posłuchaj, jak się czujesz, a nie pomylisz się z odpowiednią laską.