Kinesiotaping to metoda terapeutyczna, która jest wykorzystywana przez fizjoterapeutów w celu likwidacji bólu oraz poprawy jakości życia pacjenta. Polega ona na oklejaniu konkretnych partii ciała za pomocą wspomnianych taśm, które jednocześnie rozluźniają mięśnie, jak i zmniejszają ich napięcie. Wykorzystuje się je również w sporcie w celu zapobiegnięcia kontuzji, dlatego warto wiedzieć kiedy je stosować i dlaczego są tak skuteczne.
Taśmy do kinesiotapingu – jak działają?
Warto wiedzieć, że wspomniane plastry mają postać bawełnianych taśm, które są pokryte hipoalergicznym klejem aktywowanym ciepłem. Ich zadaniem jest poprawa przepływu krwi, zmniejszenie dolegliwości bólowych, wsparcie procesu gojenia się tkanek, przywrócenie im prawidłowego funkcjonowania oraz oczywiście zwiększenie lub zmniejszenie napięcia mięśni.
Cały mechanizm polega na tym, że po ich naklejeniu skóra unosi się i fałduje, co wpływa na przyspieszenie powrotu do wcześniejszej sprawności oraz regeneracji mięśni i stawów. Są one wodoodporne i umożliwiają przepuszczanie powietrza, dzięki czemu nie ma problemu z dłuższym stosowaniem, o ile nie wystąpi reakcja alergiczna.
Należy mieć na uwadze, by przyklejać je wyłącznie na czystą i suchą skórę, a w najlepszym przypadku dodatkowo ją zdezynfekować lub przemyć. Jeśli okolica ciała jest owłosiona, dobrym pomysłem będzie jej wydepilowanie, aby plaster prawidłowo przylegał do ciała. Dzięki podjęciu odpowiednich kroków rehabilitacja z pewnością przebiegnie pomyślnie i pacjent będzie mógł cieszyć się pozytywnymi rezultatami.
Taśmy do kinesiotapingu posiadają wiele zastosowań, choć najczęściej stosowane są w przypadku m.in.:
- artrozy,
- wad postawy,
- skurczy i naderwania mięśni,
- stanów po operacjach oraz urazach,
- dolegliwości bólowych i nerwobóli,
- obrzęków mięśni i stawów.
Stosuje się je także profilaktycznie, by służyły jako zabezpieczenie podczas treningów lub wycieczek, ponieważ znacznie zmniejszają ryzyko kontuzji.
Jakie są zalety i wady taśm do kinesiotapingu?
Z pewnością jedną z zalet taśm jest ich uniwersalność, gdyż można stosować je w każdym wieku bez żadnych ograniczeń. Na dodatek są one ekologiczne oraz bezpieczne, dzięki czemu zyskują coraz większe uznanie wśród pacjentów. Ta metoda nie wymaga żadnej chemii, a z tego powodu nikt nie musi obawiać się wystąpienia reakcji alergicznej lub możliwych schorzeń żołądka albo wątroby.
Taśmy nie ograniczają żadnych ruchów, a na dodatek dość szybko można przyzwyczaić się do ich noszenia i zupełnie zapomnieć, że zostały zastosowane. W trakcie rehabilitacji z ich użyciem można skorzystać również z innych możliwości, a kinesiotaping w żaden sposób nie będzie z nimi kolidował, co wpływa korzystanie na stan zdrowia pacjenta.
Wśród wad można wymienić przede wszystkim brak efektów, lecz jest on spowodowany wyłącznie nieprawidłowym przyklejeniem plastra do skóry. Jeśli odpowiednio zadba się o tę kwestię, rehabilitacja na pewno przyniesie pozytywne rezultaty zgodnie z oczekiwaniami.