Pas na przepuklinę to rodzaj stabilizatora powłok ciała, który ma zapobiegać przemieszczaniu się do worka przepuklinowego narządów z jamy brzusznej np. jelit. W zależności od tego, z jakim rodzajem pasa na przepuklinę mamy do czynienia, stosuje się go głównie do leczenia przepuklin pachwinowych, pępkowych, okołostomijnych i udowych. W jaki sposób działają takie pasy i jakie są ich rodzaje?
Jakie są wskazania do zastosowania pasa przepuklinowego?
Pasy przepuklinowe stosowane są w leczeniu zachowawczym przepuklin brzusznych. Mają za zadanie stabilizować powłoki ciała i tym samym działać zapobiegawczo przeciwko przemieszczaniu się narządów w jamie brzucha w kierunku worka przepuklinowego. Po tego rodzaju metodę sięga się, gdy wykluczone jest operacyjne leczenie przepukliny ze względu na przeciwwskazania do zabiegu, których nie można ominąć. Pas na przepuklinę z https://www.orteo.pl/ortezy-tulowia/pachwinowy-pas-przepuklinowy-z-regulacja-stron-sp-228 stosuje się również po operacji, by zabezpieczyć operowany obszar przed możliwością nawrotu choroby.
Pas na przepuklinę – rodzaje
Budowa pasów uwzględnia miejsce, na które jest nakładany. Do ich wykonania używa się materiałów zapewniających skórze wentylację i komfort użytkowania. Pas na przepuklinę może występować w wersji obustronnej bądź też lewo lub prawostronnej. Pasy dedykowane konkretnym rodzajom schorzenia, czyli przepuklinie pachwinowej bądź udowej uwzględniać muszą anatomiczne różnice pomiędzy płciami, dlatego modele takie możemy dostać w wersji dla kobiet i dla mężczyzn. Innym rodzajem jest też pas przepuklinowy dla niemowlaków z przepukliną pępkową.