Pończochy uciskowe stanowią podstawę zapobiegania powstawaniu oraz rozwojowi żylaków. Z tego też powodu nazywane są również pończochami przeciwżylakowymi.
Dla kogo przeznaczone są pończochy przeciwżylakowe?
Są one odpowiednie nie tylko dla osób cierpiących na niewydolność żylną kończyn dolnych, ale również dla tych, które są narażone na wystąpienie schorzenia. Zróżnicowanie siły ucisku produktów uciskowych powoduje, że można ich używać nawet profilaktycznie. Pomocne są również w zakrzepicy żylnej.
Kto jest narażony na wystąpienie niewydolności żylnej kończyn dolnych?
Wystąpieniu schorzenia sprzyja zaawansowany wiek, siedzący tryb życia oraz predyspozycje genetyczne. Istotna jest również dieta, która u osób chorych oraz narażonych nie powinna zawierać zbyt wiele soli oraz produktów o wysokim stopniu przetworzenia.
Stopnie kompresji pończoch uciskowych
Pończochy przeciwżylakowe charakteryzują się określoną siłą nacisku. Te, które stosuje się profilaktycznie, uciskają najsłabiej, bo na poziomie 8-14 mm Hg. Najsilniejsze działanie mają pończochy o IV stopniu kompresji, których siła ucisku wynosi ponad 44 mm Hg. Pończochy uciskowe o I stopniu kompresji przeznaczone są dla osób, u których wystąpiły pierwsze żylaki i które narzekają na wiecznie opuchnięte nogi. Pończochy o II stopniu kompresji są używane w przypadku sporych żylaków. Te o III stopniu kompresji stosowane są przez osoby z zaawansowaną niewydolnością żylną kończyn dolnych. Wybór pończoch uciskowych powinien być skonsultowany z lekarzem.
Noszenie pończoch przeciwżylakowych
Pończochy uciskowe ze sklepu megamedic.pl należy ubierać od razu po wstaniu z łóżka. Jest to istotne, ponieważ w innym przypadku nogi mogą spuchnąć i wtedy będzie już za późno. Zdejmuje się je dopiero przed położeniem się spać. Warto zaznaczyć, że po kilku miesiącach produkty uciskowe tracą swoje właściwości.