Co warto wiedzieć o koncentratorach tlenu?

aparat tlenowy

Aparat tlenowy zwany także przenośnym koncentratorem tlenu urządzenie medyczne, które służy do podawania pacjentowi powietrza o podwyższonej zawartości tlenu. Urządzenie to pobiera powietrze z otoczenia. Co oczywiste, ma ono określoną, stałą zawartość tlenu, azotu oraz śladowe ilości innych gazów. Zadaniem koncentratora tlenu jest absorbowanie azotu, tak, aby do organizmu chorego trafił tlen do oddychania w stężeniu większym niż 90 procent. Mówi się wówczas o tlenie medycznym. Co więcej, sprzęt potrafi także filtrować, oczyszczać i nawilżać powietrze. 

Koncentrator tlenu – dla kogo?

Opisywane urządzenie jest niezbędne w przypadku pacjentów z chorobami płuc lub serca, a także z niewydolnością oddechową. Także pacjenci ze schorzeniami onkologicznymi mogą korzystać z aparatów tlenowych. Urządzenia sprawdzają się w przypadku raka płuc, dysplazji oskrzelowo-płucnej, astmy oskrzelowej, mukowiscydozy, czy też przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, czyli POChP. Doskonałej jakości produkty dostępne są w sklepie MegaMedic.

Koncentratory tlenowe są także użytkowane w przypadku sercowych bóli w klatce piersiowej, niewydolności krążenia, zwłóknienia mięśnia sercowego, czy też nadciśnienia tętniczego oraz niedociśnienia. Stosowanie opisywanych urządzeń poprawia rezultaty stosowanego leczenia i wpływa pozytywnie na jakość życia osoby chorej.

 Aparat tlenowy do domu 

Warto wiedzieć, iż istnieje możliwość korzystania z aparatu tlenowego w domu. Jest to obecnie jeden z najnowszych trendów w świecie medycyny. Urządzenia takie jak koncentratory tlenowe pozwalają pacjentom na zwiększenie komfortu życia oraz wygodne poddawanie się zabiegowi w miejscu zamieszkania. Większość tego rodzaju urządzeń stosowanych w domach to sprzęt wyjątkowo łatwy w użyciu – aparat tlenowy wystarczy podłączyć do prądu. Następnie pacjentowi zakłada się cewnik tlenowy, po czym można rozpocząć dostarczanie tlenu bez żadnych ograniczeń.