Co warto wiedzieć o poduszkach ortopedycznych?

Poduszki ortopedyczne to akcesoria do spania cieszące się coraz większą popularnością. Ich zakup rozważa wiele osób. Wybór takich przedmiotów może być korzystny zarówno dla doświadczających uciążliwych objawów związanych z kręgosłupem, jak i osób pragnących zapobiec wystąpieniu takiej sytuacji. Jak działają specjalistyczne poduszki i co warto wiedzieć na ich temat?


Poduszka ortopedyczna – działanie

Wiele osób przebywa codziennie przez kilka godzin w pozycjach, które mogą obciążać szyjny odcinek kręgosłupa. Zarówno praca siedząca, jak i stojąca może powodować przybieranie nieodpowiedniej postawy. Zazwyczaj wpływa to szczególnie niekorzystnie na szyjny odcinek kręgosłupa. Objawy przeciążenia tego fragmentu to między innymi ból, mrowienie i sztywność. W takiej sytuacji możliwe jest również doświadczanie drętwienia rąk. Spanie na tradycyjnej poduszce rzadko zapewnia odpowiednie ułożenie kręgów. Nieprawidłowe podparcie może wpływać niekorzystnie na kondycję obciążanego kręgosłupa. Odpowiednio dobrana poduszka ortopedyczna ma za zadanie ułatwić kręgom szyjnym odpoczynek w ciągu nocy. Zapewniając kręgosłupowi wymagane podparcie, odciąża narażone na przemęczenie fragmenty.

Dobór odpowiedniego modelu

Aby tego typu akcesoria odpowiednio spełniały swoje zadanie, konieczne jest dopasowanie ich do gabarytów ciała i pozycji przyjmowanej w czasie snu. Specjalistyczne poduszki posiadają różne kształty i rozmiary. Osoby śpiące na boku powinny wybierać modele z profilowaniem w kształcie dodatkowego wałka. Dla zainteresowanych, którzy wypoczywają leżąc na plecach, przystosowane są nieco niższe poduszki ze specjalnym wcięciem. Śpiący na brzuchu mogą wybierać spomiędzy wyjątkowo cienkich poduszek. Często mają kształt gwiazdy. Odpowiednio dopasowany model powinien mieć rozmiar dobrany do szerokości barków korzystającej z niego osoby.