Dlaczego prawidłowe ciśnienie krwi jest ważne i jak je kontrolować?

cisnieniomierz

Ciśnienie krwi jest jednym z podstawowych parametrów, który kontroluje się, aby ocenić stan zdrowia. Na jego wartość wpływa wiele czynników, dlatego jednorazowe odbiegnięcie od normy nie świadczy o nieprawidłowościach. Co innego, jeśli aparat do mierzenia ciśnienia regularnie pokazuje zły wynik. W takim wypadku jest to sygnał ostrzegawczy, że organizm nie funkcjonuje prawidłowo.

Jakie są nieprawidłowości związane z ciśnieniem krwi?

cisnieniomierz

Jako prawidłową wartość ciśnienia krwi u dorosłego człowieka przyjmuje się wynik 120/80 mm Hg. Należy jednak pamiętać, że pomiędzy poszczególnymi osobami występuje pewna zmienność. W niektórych przypadkach wartość odbiegająca od normy będzie naturalna, jednak z reguły są to niewielkie różnice. Wśród nieprawidłowości najczęściej stwierdza się nadciśnienie tętnicze, kiedy jego wartość długotrwale przekracza 140/90 mm Hg. Nieleczone nadciśnienie może prowadzić do groźnych powikłań, takich jak zawał serca czy udar mózgu. Dużo rzadszą przypadłością jest niedociśnienie, które zazwyczaj wiąże się z pogorszonym samopoczuciem.

Ciśnieniomierz, czyli prosty przyrząd pozwalający kontrolować ciśnienie

Kontrolowanie ciśnienia krwi jest istotnym działaniem w profilaktyce chorób układu krążenia. Co więcej, każdy może sprawdzić swoje ciśnienie w domu i nie zajmie to więcej niż pięć minut. Ze względu na groźne powikłania warto regularnie korzystać z aparatu do mierzenia ciśnienia, który często można kupić w atrakcyjnej cenie. To proste urządzenie pozwala w porę zareagować, jeśli w organizmie będzie działo się coś złego. Najpopularniejsze na rynku są ciśnieniomierze naramienne, dzięki którym w kilka chwil można sprawdzić pracę swojego układu sercowo-naczyniowego. Wszelkie nieprawidłowości zawsze warto skonsultować z lekarzem, aby ewentualnie szybko wdrożyć odpowiednie środki lecznicze.