Stabilizator na kolano – kiego go stosowac?

stabilizator na kolano

Kontuzje stawu kolanowego nie należą do rzadkości, mogę przytrafić się podczas uprawiania sportu jak również w życiu codziennym. W przypadku mniej poważnych urazów zamiast gipsu możemy skorzystać z usztywniacza stawu kolanowego. Podopowiadamy kiedy nosić tego rodzaju ortezę.

Jak działa orteza na staw kolanowy?

Stabilizator na kolano służy do odciążenia rzepy kolanowej i uniemożliwiania jej przemieszczania się. Zapobiega on pogłębianiu się kontuzji, ale można go też stosować profilaktycznie. Orteza kolana zmniejsza występującą opuchliznę co przyspiesza proces powrotu do zdrowia. Aby ją stosować potrzebna jest wcześniejsza konsultacja  z lekarzem. Specjalista wytłumaczy  jak założyć stabilizator w sposób poprawny, dobierze odpowiedni rozmiar i typ ortezy.

Wyróżniamy dwa rodzaje stabilizatorów, miękkie i twarde. Ten pierwszy stosowany jest w przypadkach lekkich urazów, likwiduje obrzęk i zapewnia delikatne usztywnienie. Stabilizator twardy używa się zamiast gipsu przy ciężkich kontuzjach i po operacjach. Zapewnia on większą stabilizacje , zmniejszając przy tym ruchliwość stawu. Materiał, z którego wykonana jest orteza kolana jest lekki. Zapewnia to swobodny dostęp powietrza, nie obciąża stawu i chroni przed zbieraniem się wilgoci.

Kiedy stosować usztywniacz stawu kolanowego?

stabilizator na kolano

Stabilizator na kolano, np. taki jak na stronie: https://megamedic.pl/ortezy-kolana  jest często zalecany przez lekarzy w przypadkach:

  • zwichnięcia nogi,
  • urazu stawu kolanowego,
  • skręcenia nogi,
  • obrzęku kolana,
  • stłuczenia,
  • bóli reumatycznych,
  • stanu zapalnego kolana.

Usztywniacz na kolano jest też polecany dla osób pracujących fizycznie lub regularnie uprawiających sport. Są oni bardziej narażeni na kontuzje i zaleca się im profilaktyczne noszenie stabilizatora.W przypadku kontuzji, trzeba pamiętać, że orteza ma za zadanie jedynie wspomagać leczenie, które powinno odbywać się pod nadzorem lekarza.