W jakich sytuacjach stosowana jest orteza na nogę?

elastyczna orteza na nogę

Urazy kończyn dolnych wywoływane przez różnorakie kontuzje czasami są na tyle poważne, że wymagają interwencji lekarzy. Jeszcze do niedawna interwencje owe kończyły się podobnie, a złamania i pęknięcia kości doprowadzały do unieruchomienia nogi w gipsie. Obecnie odchodzi się od stosowania gipsu, taki typ stabilizatora stosując w skrajnych przypadkach. Większość kontuzji nóg przy konieczności usztywnienia kończy się założeniem ortezy.

Czym są ortezy?

Nazwa orteza wywodzi się od słowa proteza, ale w rzeczywistości nie zastępuje danego odcinka ciała, ale ten odcinek wspiera w funkcjonowaniu. Ogólnie jest to opatrunek stosowany zamiast opatrunku gipsowego w wypadku skręceń, zwichnięć lub zerwań wiązadeł, a także przy niektórych złamaniach. Ortezy znajdują zastosowanie przy urazach kończyn i kręgosłupa, a także podczas wspomagania rehabilitacji stawu biodrowego. Dzielone są na typy ze względów konstrukcyjnych:

  • ortezy sztywne;
  • ortezy półelastyczne;
  • ortezy elastyczne;

oraz ze względów funkcyjnych na:

  • stabilizujące;
  • kompresyjne;
  • korekcyjne;
  • kompensacyjne.

Orteza na nogę lub na kończynę górną w większości przypadków umożliwia funkcjonowanie kończyny w znacznie szerszym zakresie, aniżeli miałoby to miejsce w sytuacji założenia opatrunku gipsowego. Ten drugi unieruchamia bowiem całkowicie na określony czas usztywniony odcinek, co w wypadku stawów nie zawsze jest działaniem pożądanym. Podobnie to wygląda przy urazach kręgosłupa, gdzie względna elastyczność ortezy sprzyja rehabilitacji.

orteza na nogęorteza na nogę

Kiedy lepiej zastosować ortezę na nogę zamiast gipsu?

Jak już zaznaczono, opatrunek gipsowy unieruchamia kończynę na sztywno, natomiast orteza na nogę wprawdzie również może być sztywna, to częściej stosowane są inne, bardziej pomocne w leczeniu konstrukcje. Ponadto ortezy mogą spełniać funkcje wielorakie. W przypadku skręcenia kostki nielogicznym będzie zakładanie gipsu, ale względne unieruchomienie na czas wygojenia urazu jest już wskazane. Orteza stabilizuje dany odcinek, np. staw kolanowy lub skokowy, ale nie tylko stabilizuje, lecz również odciąża, umożliwiając względną możliwość poruszania się ze wspieraniem, a chroniąc przed pogłębianiem się urazu. Ortezy pomagają naprawiać również niewłaściwe postawy ciała oraz zapobiegają nabywaniu takich postaw. Są przy tym znacznie lżejsze od gipsu, umożliwiają swobodniejszy przepływ powietrza, większa jest również możliwość idealnego dopasowania opatrunku do budowy ciała kontuzjowanej osoby.

Ortezy są szczególnie pomocne w wypadku sportowców wyczynowych, czy ludzi prowadzących aktywny tryb życia, gdzie o różnorakie urazy nietrudno. W wypadku opatrunków gipsowych prowadzenie nawet minimalnej aktywności jest praktycznie uniemożliwione, gdy przy założeniu ortezy i zabezpieczeniu kontuzjowanego odcinka można pozwolić sobie na aktywność w mniejszej skali.

Ortezy na nogę są stosowane przy poważnych zwyrodnieniach i losowych urazach. Przy zaistnieniu przeciążenia lub kontuzji, ale także dla wspomagania mocno przeciążonych stawów podczas wykonywania pracy fizycznej albo przeprowadzania treningu. Sprawdź ofertę na orteo.pl.